DRODZY PARAFIANIE

Dyspensa Biskupa Gliwickiego od udziału w niedzielnej Mszy św. nadal obowiązuje – do odwołania. Oznacza to, że możemy a w wielu sytuacjach nawet powinniśmy, wciąż uczestniczyć we Mszy św. poprzez transmisję w mediach, m.in. z naszego kościoła na platformie YouTube.

Msze św. w niedzielę w naszym kościele: 18.00 (sobota), 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
Msza św. transmitowana: 10.30

Z racji zarządzeń państwowych w naszej świątyni na liturgii może uczestniczyć maksymalnie 75 osób.

Gdyby się okazało, że kościół jest już wypełniony, na zewnątrz będzie uruchomione nagłośnienie. Wtedy też ksiądz wyjdzie z Komunią św. na główne schody kościoła. Zarówno w kościele, jak i na placu kościelnym obowiązuje wszystkich wiernych zakrycie ust i nosa oraz odległość 2 metrów od siebie!


W dniu 19 kwietnia Biskup Gliwicki wydał nowe wskazania (plik_pdf) na czas pandemii. W związku z nimi informujemy, że:

 1. Msze święte w kościele będą odprawiane z uczestnictwem wiernych, jednak ilość wiernych uzależniona jest (zgodnie z rozporządzeniami Państwowymi) od powierzchni użytkowej naszego kościoła. W związku z powyższym w czasie każdej Mszy świętej w naszym kościele może uczestniczyć nie więcej niż 50 wiernych. Z tego powodu, pierwszeństwo w uczestnictwie w danej Mszy będą mieli ofiarodawcy intencji. W przypadku gdy w kościele znajdować się już będzie maksymalna ilość osób, zachęcamy do uczestnictwa we Mszy na zewnątrz, przed kościołem (będą włączone głośniki). Bardzo prosimy o wyrozumiałość i ustosunkowanie się do wymogów.
 2. Zgodnie z rozporządzeniami Państwowymi osoby przebywające w kościele zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa, a zatem mają w czasie Mszy obowiązek mieć zasłonięte usta i nos oraz zachować odpowiednią odległość między sobą. Odsłonięcia twarzy można dokonać na czas przyjmowania komunii.
 3. Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odległości między poszczególnymi osobami. Zgodnie z wskazaniami Biskupa zaleca się, aby Komunię świętą przyjmować na rękę. Natomiast osoby chcące przyjąć Komunię świętą do ust powinny ustawić się na końcu procesji komunijnej.
 4. Z racji ograniczeń w liczbie uczestników liturgii, wciąż będą transmitowane Msze święte w niedziele. Transmisje będą dostępne tak jak dotychczas na profilu parafii na platformie YouTube. Najbliższa transmisja w niedzielę 26 kwietnia o 10:30.
 5. Wciąż odwołane pozostają wszystkie nabożeństwa (nieszpory, godzinki, różaniec sobotni).
 6. Kaplica adoracji pozostaje otwarta w ciągu dnia jak dotychczas (od godz. 7:30 – 18:00); adorujemy i modlimy się przy zachowaniu odpowiedniej odległości między wiernymi i nie przekraczaniu liczby 5. osób.
 7. Wciąż w mocy pozostają dekrety Biskupa Jana Kopca z dnia 25. marca (plik pdf) oraz komunikatu z 10. kwietnia (tekst na stronie kurii).

Do odwołania pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane z dnia 12 marca 2020 roku. Jednakże wszyscy wierni są zachęceni do uczestnictwa w Mszach świętych za pośrednictwem radia, telewizji i internetu oraz jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą:

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.

Wciąż zachęcamy do intensywnej modlitwy zanoszonej do Boga o ustanie epidemii wirusa oraz w intencji chorych i ich opiekunów. Módlmy się za służby medyczne i sanitarne oraz pamiętajmy o naszej wspólnocie parafialnej i naszych bliskich.

Zaufajmy nade wszystko Panu Bogu

 

DRODZY PARAFIANIE

Niedzielne Msze święte o godzinie 10:30
będą transmitowane na naszym kanale na platformie YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCImHoX_4XtDvsA0l_ibvKAA

W nawiązaniu do aktualnych zarządzeń państwowych w naszej świątyni w liturgii może być zajętych 75% miejsc. W przypadku większej ilości wiernych zostanie uruchomione nagłośnienie na zewnątrz.

Zarówno w kościele, jak i na placu kościelnym obowiązuje wszystkich wiernych zakrycie ust i nosa oraz bezpieczna odległość. Prosimy również pamiętać o zasadach przyjmowania Komunii św.: od strony chrzcielnicy przyjmujemy Komunię św. tylko na rękę, a od strony bocznej nawy (MB Fatimskiej) do ust.

Nabożeństwa różańcowe

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych.

W naszej parafii nabożeństwa odprawiane są przez cały październik:

 • w niedzielę o 17:00
 • od poniedziałku do piątku o 17:30

Chciejmy polecać Maryi, naszej najlepszej Orędowniczce u Boga, wszystkie nasze intencje i prośby, a także dziękować za jej opiekę i wstawiennictwo.

Msza święta ku czci św. Gerarda

Każdego 16. dnia miesiąca zapraszamy na Mszę świętą ku czci św. Gerarda - Patrona i Opiekuna matek o błogosławieństwo Boże dla małżonków proszących o dar potomstwa i matek w stanie błogosławionym oraz dla rodziców o siłę w wychowaniu dzieci. Po Mszy świętej odprawiane jest nabożeństwo oraz udzielane specjalne błogosławieństwo matkom w stanie błogosławionym.

Najbliższa msza 16 października (sobota) o 18:00.

więcej

Nabożeństwo do św. Michała Archanioła

Każdego 29. dnia miesiąca zapraszamy na wspólną modlitwę do św. Michała Archanioła. Szczególnie zapraszamy członków Rodziny Szkaplerza.

Nasze nabożeństwa są owocem Misji Świętych i ich renowacji prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Michalitów.

Najbliższe nabożeństwo 29. września, w Święto śś. Arachaniołów (środa) po mszy o godzinie 18:00.

Akcja Caritas "Rodzina Rodzinie"

Nasza parafia bierze udział w akcji Caritas - Rodzina Rodzinie, która ma na celu finansową pomoc bliskowschodnim rodzinom.

Pod naszą opieką znajdują się rodzina państwa Bitar z Syrii oraz rodzina Shady ze Strefy Gazy. Zbiórka do puszek Caritas na ten cel w pierwsze niedziele miesiąca.

Śp. bp Gerard Kusz

Drodzy parafianie,

Ze smutkiem informujemy, że 15 marca 2021 roku w godzinach popołudniowych w wieku 81 lat odszedł do wieczności Biskup Gerard Kusz, były biskup pomocniczy Diecezji Gliwickiej. Msza św. za śp. bpa Gerarda w naszej parafii w środę 24 marca o 16:30. Pamiętajmy w naszych modlitwach o śp. Biskupie Gerardzie.

Po kliknięciu "więcej" można zapoznać się z plane uroczystości pogrzebowych oraz odczytać odezwę Biskupa Gliwickiego w związku ze śmiercią Biskupa Gerarda.

więcej

Okres Wielkiego Postu

W niedzielę (14 lutego) po Mszy świętej o godzinie 12:00 rozpocznie się w naszej parafii Nabożeństwo Czterdziestogodzinne w ramach tzw. Dni Eucharystycznych przed Środą Popielcową. W ciągu trzech dni (niedziela, poniedziałek i wtorek) odbywać się będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, od zakończenia Mszy porannej, do rozpoczęcia Mszy wieczornej. Zachęcamy, aby przynajmniej na chwilę wstąpić do kościoła, na osobistą, prywatną chwilę spotkania, modlitwy i wyciszenia. Adorując Najświętszy Sakrament przynajmniej przez pół godziny można zyskać odpust zupełny.

W Środę Popielcową (17 lutego) rozpoczyna się Wielki Post. Przez symboliczny gest posypania naszych głów popiołem w czasie liturgii tego dnia wkroczymy w ten święty i szczególny czas. Przyjmujemy go jako dar Boży, abyśmy na nowo odnaleźli drogi naszego życia wiodące na szlaki zgodne z wolą Stwórcy. Msze święte w Środę Popielcową o godzinie 7:00, 8:30, 16:30 oraz 18:00. Kolekta w tym dniu na pomoc dla misjonarzy inkardynowanych do diecezji gliwickiej.

Środa Popielcowa to dzień, w którym obowiązuje post ścisły, tzn. ilościowy (tylko jeden posiłek do syta) i jakościowy (wstrzymujemy się od potraw mięsnych). W tym dniu nie ma żadnej dyspensy. Idea postu zakłada też abstynencję od napojów alkoholowych. Obok posypania głowy popiołem, post i abstynencja od alkoholu to nasze zewnętrzne znaki rozpoczęcia czasu nawrócenia i pokuty.

Przypominamy również, że przykazanie kościelne zobowiązuje wiernych do powstrzymania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu.

Środą Popielcową rozpoczyna się również okres Komunii świętej wielkanocnej, który trwa do niedzieli Najświętszej Trójcy włącznie. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają również Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty i dobre przeżycie rekolekcji wielkopostnych oraz pojednanie z Bogiem i bliźnimi. W naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne będę miały miejsce od V Niedzieli Wielkiego Postu (21 marca), a głosić je będzie o. dr Janusz Sok CSsR, Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

W okresie Wielkiego Postu Kościół szczególnie zachęca do modlitwy, pokuty i jałmużny. Pamiętajmy o naszym uczestnictwie w nabożeństwach wielkopostnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W naszej parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godzinie 17:15 (dla dzieci Droga Krzyżowa po Mszy szkolnej w czwartki o godzinie 17:00), a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, które w tym roku głosić będzie ks. Robert Maszczyk, wikariusz parafii MB Częstochowskiej (Gliwice Trynek), w niedzielę o godzinie 17:00. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny. W Polsce również za udział w Gorzkich Żalach można dostąpić odpustu zupełnego. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. Niech pomogą nam one głębiej przeżywać ten święty czas.

więcej

Druga część okresu Adwentu

Od czwartku 17 grudnia rozpoczynamy drugą część Adwentu, przeznaczoną na bezpośrednie przygotowanie się do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Charakterystycznym elementem drugiej części Adwentu jest grupa siedmiu antyfon do Pieśni Maryi (Magnificat), które odmawia się w trakcie Nieszporów w Liturgii Godzin tych dni. W trakcie Mszy świętej w odnowionej liturgii, śpiewa się je jako werset aklamacji Alleluja. Oparte są one o obrazy i symbole biblijne, zaczerpnięte ze Starego Testamentu. Są to tzw. Wielkie Antyfony "O", bowiem każda z nich w języku łacińskim rozpoczyna się od zawołania "O". Są to kolejno od 17 grudnia:

 1. O Sapienitia! (w polskim tłumaczeniu: O Mądrości!)
 2. O Adonai! (O Panie!)
 3. O Radix Jesse! (O Korzeniu Jessego!)
 4. O Clavis David! (O Kluczu Dawida!)
 5. O Oriens! (O Wschodzie!)
 6. O Rex gentium! (O Królu narodów!)
 7. O Emmanuel (O Emmanuelu!)

W takiej kolejności uszeregował je Amalariusz. Kolejność ta nie jest przypadkowa, bowiem patrząc na antyfony od końca, pierwsze litery fraz określających Pana Jezusa, układają się w zdanie "Ero Cras!", co w tłumaczeniu na język polski czytamy dosłownie "Będę jutro!", co oczywiście odnosi się do 25 grudnia, więc Uroczystości Bożego Narodzenia. Nie sposób jednak nie odnieść tego stwierdzenia do ostatnich słów z Pisma Świętego, które kończą Apokalipsę św. Jana Apostoła: "Mówi Ten, który o tym świadczy: «Zaiste, przyjdę niebawem». Amen. Przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).

Niech świadomość rychłego przyjścia Chrystusa, zarówno w betlejemskiej szopie jak i Króla na końcu czasów, w dzień Paruzji, napaja nas nadzieją zbawienia i zachęca by jak najszybciej pojednać się z Bogiem i bliźnim.

 

Sakrament pokuty i pojednania przed Uroczystością Bożego Narodzenia

Zachęcamy zatem do jak najwcześniejszego skorzystania z sakramentu pokuty, aby dobrze i godnie przygotować się do Świąt Narodzenia Pańskiego. Okazja do sakramentu pokuty wg następującego planu:

 • poniedziałek, wtorek i środa od 7:00 do 8:00 oraz od 17:00 do 18:30
 • we wtorek od 20:00 do 21:00
 • w czwartek od 8:00 do 10:00

Prosimy nie odkładać tego sakramentu na ostatnie dni przed świętami!

Adwent

Rozpoczynamy w Kościele nowy rok liturgiczny. Tradycyjnie jego początek stanowi okres Adwentu.

Adwent, czyli czas "radosnego oczekiwania" skłania nas również do refleksji nad własnym życiem, tak by nie tylko przygotować się na dobre i godne przeżycie Uroczystość Narodzenia Pana Jezusa, ale przede wszystkim na dzień naszego osobistego spotkania z Panem i Władcą w Jego Królestwie.

Naszą pomocą i wzorem do naśladowania jest Maryja, dlatego serdecznie zapraszamy zarówno dzieci jak i starszych do uczestnictwa w Mszach roratach ku Jej czci. W naszej parafii Msze święte roratnie dla dzieci odprawiane są od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00 oraz w soboty o 8:00 (z kazaniem dla dorosłych). Zachęcamy do zabierania ze sobą na Msze roratnie lampionów, oraz do częstego i aktywnego uczestnictwa w tych Mszach.

Młodzież i dorosłych zapraszamy na roraty we wtorki (poza 8 grudnia) o godzinie 18:00. Prowadzić je bedzie ks. Wojciech Baabiak.

Wszystkim parafianom na czas Adwentowego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa, życzymy błogosławieństwa i pokoju, oraz gorąco zachęcamy i zapraszamy do uczestnictwa we wspólnych modlitwach i nabożeństwach, które pomogą nam lepiej przeżyć ten czas czuwania.

 

Uroczystość odpustowa

W niedzielę 11. października obchodzić będziemy Odpust Parafialny ku czci św. Gerarda Majelli. Uroczysta suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12:00.

Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian i gości do wspólnego świętowania!