Zapraszamy do uczestnictwa w transmisjach Mszy świętych odprawianych w naszym parafialnym kościele na platformie YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCImHoX_4XtDvsA0l_ibvKAA

Transmisje w Wielkim Tygodniu:

 • Niedziela Palmowa (5 kwietnia): Msza święta o godzinie 11:00
 • Wielki Czwartek (9 kwietnia): Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00
 • Wielki Piątek (10 kwietnia): Droga krzyżowa o godzinie 10:00 oraz Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18:00
 • Wielka Sobota (11 kwietnia): Wigilia Paschalna o godzinie 20:00
 • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (12 kwietnia): Msza św. Rezurekcyjna o godzinie 7:00
 • Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy (13 kwietnia): Msza święta o godzinie 11:00

Aby pomóc w przeżyciu Triduum Paschalnego w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, został przygotowany krótki przewodnik.
Zachęcamy do pobrania:

Pobierz "Krótki Przewodnik po Triduum Paschalnym" w formacie pdf.

 

W kwestii tradycyjnej spowiedzi przedświątecznej

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przezywamy ze względu na miłość do Pana Boga, połączony ze szczerym pragnieniem spowiedzi, skutkuje odpuszczeniem grzechów ciężkich. Jako duszpasterze usilnie zachęcamy, aby przestrzegając zasad kwarantanny skorzystać z tej praktyki w ramach tradycyjnej spowiedzi przedświątecznej. Co zatem należy uczyni, by zyskać odpuszczenie grzechów ciężkich, bez „wizyty” w konfesjonale?

 1. Wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji, kiedy epidemia ustanie);
 2. Zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
 3. Wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy;
 4. [pożyteczne, lecz niekonieczne] Przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
 5. Przyjąć Komunię świętą (sakramentalnie bądź duchowo).

– Ks. Dr Grzegorz Strzelczyk

 

Drodzy Parafianie,

Mając na uwadze dekrety Biskupa Jana Kopca z dnia 14. (plik pdf) i 25. marca (plik pdf) zaistniała konieczność tymczasowej zmiany zasad funkcjonowania naszej Wspólnoty Parafialnej:

 1. Odwołane zostały planowane godziny Mszy Świętych w naszym kościele. Msze będą sprawowane zgodnie z zamówionymi intencjami, lecz bez udziału wiernych. Prosimy parafian, aby łączyli się duchowo z kapłanami odprawiającymi w danym dniu intencje mszalne. Przypominamy o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Zachęcamy do pobożnego przeżycia transmitowanej Mszy świętej i do duchowej Komunii oraz lektury Pisma Świętego.
 2. Przypominamy, że czas komunii świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, tj. 7. czerwca.
 3. Każdego dnia będzie odprawiana Msza Święta do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii.
 4. Odwołane zostały nabożeństwa wielkopostne (Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje szkolne) oraz różaniec sobotni. Zachęcamy do odprawiania tych nabożeństw we wspólnotach domowych.
 5. Przypominamy, że ani II przykazanie kościelne ani też przepis kan. 989 KPK nie obligują do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy. Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności jesteśmy uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe. W związku z tym nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna. Można skorzystać z sakramentu pokuty jedynie w naglących i nadzwyczajnych przypadkach. Spowiedź taka odbywa się poza konfesjonałem po uprzednim indywidualnym umówieniu się z kapłanem.
 6. Kaplica adoracji otwarta będzie codziennie od godz. 7:30 – 18:00; adorujemy i modlimy się przy zachowaniu odpowiedniej odległości i nie przekraczaniu liczby 5. osób.
 7. Codziennie o 20:30 kapłani będą odmawiać Różaniec w intencji o zdrowie i ustanie epidemii. Wiernych zachęcamy do włączenia się w tą modlitwę we Wspólnotach Rodzinnych w swoich domach.
 8. Biskup Gliwicki udziela dyspensy wszystkim parafianom od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do odwołania.

Ze względu na stan epidemiczny wszyscy wierni są zachęceni do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą:

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.

Zachęcamy do intensywnej modlitwy zanoszonej do Boga o ustanie epidemii wirusa oraz w intencji chorych i ich opiekunów. Módlmy się za służby medyczne i sanitarne oraz pamiętajmy o naszej wspólnocie parafialnej i naszych bliskich.

Zaufajmy nade wszystko Panu Bogu

Rekolekcje wielkopostne

Rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafiiktóre głosić będzie ks. dr Wojciech Maciążek, notariusz gliwickiej Kurii Diecezjalnej.

Zachęcamy do codziennego udziału w Mszach świętych, podczas których zostanie wygłoszona ogólna nauka rekolekcyjna, jak również do udziału w naukach tematycznych. W poniedziałek, wtorek i środę msze św. z nauką ogólną: rano o godz. 8.00 i wieczorem o godz. 18.00. Nauki tematyczne:

 • niedziela o 19.00: "Jaka wiara dla młodych?"
 • poniedziałek o 19.00: "Co dzisiaj znaczy: wierzę w Kościół?"
 • wtorek o 19.00: "Moje dziecko na poboczu wiary"

Okazja do spowiedzi św. w poniedziałek, wtorek i środę pół godziny przed każdą Mszą św.

Kolekta w środę na zakończenie rekolekcji – będąca wyrazem naszej wdzięczności za trud głoszenia Słowa Bożego – przeznaczona będzie na potrzeby księdza rekolekcjonisty.

Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, abyśmy mogli uczestniczyć każdego dnia we Mszy św. z nauką ogólną i w naukach stanowych. Nabożne uczestniczenie w rekolekcjach, czyli codzienny udział we Mszy św. z Komunią św., odprawienie rekolekcyjnej spowiedzi św. i wysłuchanie codziennie przynajmniej jednej nauki rekolekcyjnej, umożliwi zyskanie odpustu zupełnego dla siebie lub dla naszych zmarłych. Zapraszamy do licznego i pobożnego udziału w tych ćwiczeniach duchowych.

Wszystkim parafianom i Księdzu rekolekcjoniście życzymy otwarcia się na działanie Ducha Świętego i obfitych owoców tego świętego czasu.

Okres Wielkiego Postu

W niedzielę (23 lutego) po Mszy świętej o godzinie 12:00 rozpocznie się w naszej parafii Nabożeństwo Czterdziestogodzinne w ramach tzw. Dni Eucharystycznych przed Środą Popielcową. W ciągu trzech dni (niedziela, poniedziałek i wtorek) odbywać się będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, od zakończenia Mszy porannej, do rozpoczęcia Mszy wieczornej. Zachęcamy, aby przynajmniej na chwilę wstąpić do kościoła, na osobistą, prywatną chwilę spotkania, modlitwy i wyciszenia. Adorując Najświętszy Sakrament przynajmniej przez pół godziny można zyskać odpust zupełny. Adoracja odbywać się będzie – tak jak w tygodniu – w bocznej kaplicy (wejście od strony zakrystii).

W Środę Popielcową (26 lutego) rozpoczyna się Wielki Post. Przez symboliczny gest posypania naszych głów popiołem w czasie liturgii tego dnia wkroczymy w ten święty i szczególny czas. Przyjmujemy go jako dar Boży, abyśmy na nowo odnaleźli drogi naszego życia wiodące na szlaki zgodne z wolą Stwórcy. Msze święte w Środę Popielcową o godzinie 7:00, 8:30, 16:30 oraz 18:00. Kolekta w tym dniu na pomoc dla misjonarzy inkardynowanych do diecezji gliwickiej. Również w tym dniu po Mszach św. przed kościołem uczniowie naszej szkoły będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na rozbudowę gliwickiego hospicjum. Za wszelką pomoc serdeczne podziękowania.

Środa Popielcowa to dzień, w którym obowiązuje post ścisły, tzn. ilościowy (tylko jeden posiłek do syta) i jakościowy (wstrzymujemy się od potraw mięsnych). W tym dniu nie ma żadnej dyspensy. Idea postu zakłada też abstynencję od napojów alkoholowych. Obok posypania głowy popiołem, post i abstynencja od alkoholu to nasze zewnętrzne znaki rozpoczęcia czasu nawrócenia i pokuty.

Przypominamy również, że przykazanie kościelne zobowiązuje wiernych do powstrzymania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu.

Środą Popielcową rozpoczyna się również okres Komunii świętej wielkanocnej, który trwa do niedzieli Najświętszej Trójcy włącznie. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają również Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty i dobre przeżycie rekolekcji wielkopostnych oraz pojednanie z Bogiem i bliźnimi. W naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne będę miały miejsce od II Niedzieli Wielkiego Postu (8 marca), a głosić je będzie ks. dr Wojciech Maciążek, notariusz gliwickiej Kurii Diecezjalnej. Rekolekcje szkolne będą odbywać się w dniach 16 - 18 marca.

W okresie Wielkiego Postu Kościół szczególnie zachęca do modlitwy, pokuty i jałmużny. Pamiętajmy o naszym uczestnictwie w nabożeństwach wielkopostnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W naszej parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godzinie 17:15 (dla dzieci Droga Krzyżowa po Mszy szkolnej w czwartki o godzinie 17:00), a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godzinie 17:00. Kazania pasyjne w tym roku głosić będzie ks. Marcin Wojtczak, obcenie będący wikariuszem parafii św. Józefa w Zabrzu. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny. W Polsce również za udział w Gorzkich Żalach można dostąpić odpustu zupełnego. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. Niech pomogą nam one głębiej przeżywać ten święty czas.

W pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu będziemy przeżywali w Kościele w Polsce dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. W tym dniu (28 lutego) o godznie 17:30 w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach będzie miało miejsce nabożeństwo ekspiacyjne za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, do których doszło na terenie naszej diecezji. W naszej parafii intencję tą będziemy polecać Bogu w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w tym dniu o godzinie 17:15.

więcej

Msza święta ku czci św. Gerarda

Każdego 16. dnia miesiąca zapraszamy na Mszę świętą ku czci św. Gerarda - Patrona i Opiekuna matek o błogosławieństwo Boże dla małżonków proszących o dar potomstwa i matek w stanie błogosławionym oraz dla rodziców o siłę w wychowaniu dzieci. Po Mszy świętej odprawiane jest nabożeństwo oraz udzielane specjalne błogosławieństwo matkom w stanie błogosławionym.

Najbliższa msza 16 marca (poniedziałek) o godzinie 18:00.

więcej

Nabożeństwo do św. Michała Archanioła

Każdego 29. dnia miesiąca zapraszamy na wspólną modlitwę do św. Michała Archanioła. Szczególnie zapraszamy członków Rodziny Szkaplerza.

Nasze nabożeństwa są owocem Misji Świętych i ich renowacji prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Michalitów.

Najbliższe nabożeństwo 29. marca (niedziela).

Akcja Caritas "Rodzina Rodzinie"

Nasza parafia bierze udział w akcji Caritas - Rodzina Rodzinie, która ma na celu finansową pomoc bliskowschodnim rodzinom.

Pod naszą opieką znajdują się cztery rodziny (z Aleppo oraz Strefy Gazy). Zbiórka do puszek Caritas na ten cel w pierwsze niedziele miesiąca.

Druga część okresu Adwentu

Od wtorku 17 grudnia rozpoczynamy drugą część Adwentu, przeznaczoną na bezpośrednie przygotowanie się do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Charakterystycznym elementem drugiej części Adwentu jest grupa siedmiu antyfon do Pieśni Maryi (Magnificat), które odmawia się w trakcie Nieszporów w Liturgii Godzin tych dni. W trakcie Mszy świętej w odnowionej liturgii, śpiewa się je jako werset aklamacji Alleluja. Oparte są one o obrazy i symbole biblijne, zaczerpnięte ze Starego Testamentu. Są to tzw. Wielkie Antyfony "O", bowiem każda z nich w języku łacińskim rozpoczyna się od zawołania "O". Są to kolejno od 17 grudnia:

 1. O Sapienitia! (w polskim tłumaczeniu: O Mądrości!)
 2. O Adonai! (O Panie!)
 3. O Radix Jesse! (O Korzeniu Jessego!)
 4. O Clavis David! (O Kluczu Dawida!)
 5. O Oriens! (O Wschodzie!)
 6. O Rex gentium! (O Królu narodów!)
 7. O Emmanuel (O Emmanuelu!)

W takiej kolejności uszeregował je Amalariusz. Kolejność ta nie jest przypadkowa, bowiem patrząc na antyfony od końca, pierwsze litery fraz określających Pana Jezusa, układają się w zdanie "Ero Cras!", co w tłumaczeniu na język polski czytamy dosłownie "Będę jutro!", co oczywiście odnosi się do 25 grudnia, więc Uroczystości Bożego Narodzenia. Nie sposób jednak nie odnieść tego stwierdzenia do ostatnich słów z Pisma Świętego, które kończą Apokalipsę św. Jana Apostoła: "Mówi Ten, który o tym świadczy: «Zaiste, przyjdę niebawem». Amen. Przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20). Niech świadomość rychłego przyjścia Chrystusa, zarówno w betlejemskiej szopie jak i Króla na końcu czasów, w dzień Paruzji, napaja nas nadzieją zbawienia i zachęca by jak najszybciej pojednać się z Bogiem i bliźnim.

 

Sakrament pokuty i pojednania przed Uroczystością Bożego Narodzenia

Z tego też powodu zachęcamy do jak najwcześniejszego skorzystania z sakramentu pokuty, aby dobrze i godnie przygotować się do Świąt Narodzenia Pańskiego. Okazja do sakramentu pokuty wg następującego planu:

 • poniedziałek, wtorek i środa (16 - 18 grudnia): przed każdą Mszą świętą
 • czwartek, pątek i sobota (19 - 21 grudnia): od 7:00 do 8:00 oraz od 17:00 do 19:00
 • niedziela (22 grudnia): przed każdą Mszą świętą oraz od 17:00 do 19:00
 • poniedziałek (23 grudnia): od 7:00 do 9:00 oraz od 17:00 do 19:00
 • wtorek (24 grudnia): od 7:00 do 10:00

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku przed Uroczystością Narodzenia Pańskiego organizowana będzie tzw. Noc konfesjonałów. Odbędzie się ona w piątek 20. grudnia w godz. 20:00 – 23:00 w następujących kościołach w Gliwicach:

 • Chrystusa Króla (ul. Okrzei 31)
 • Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2; przez cały dzień od 6:00)
 • NMP Matki Kościoła (ul. Pliszki 20)

Prosimy nie odkładać tego sakramentu na ostatnie dni przed świętami!

Adwent

Rozpoczynamy w Kościele nowy rok liturgiczny. Tradycyjnie jego początek stanowi okres Adwentu.

Adwent, czyli czas "radosnego oczekiwania" skłania nas również do refleksji nad własnym życiem, tak by nie tylko przygotować się na dobre i godne przeżycie Uroczystość Narodzenia Pana Jezusa, ale przede wszystkim na dzień naszego osobistego spotkania z Panem i Władcą w Jego Królestwie.

Naszą pomocą i wzorem do naśladowania jest Maryja, dlatego serdecznie zapraszamy zarówno dzieci jak i starszych do uczestnictwa w Mszach roratach ku Jej czci. W naszej parafii Msze święte roratnie dla dzieci odprawiane są od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00 oraz w soboty o 8:00. Zachęcamy do zabierania ze sobą na Msze roratnie lampionów, oraz do częstego i aktywnego uczestnictwa w tych Mszach.

Młodzież i dorosłych zapraszamy na roraty w czwartki o godzinie 19:00. Prowadzić je będą kolejno: ks. Robert Potępa, ks. Piotr Golus oraz ks. Paweł Gwoźdź. Prosimy o obecność kandydatów do Bierzmowania oraz ich rodziców.

Wszystkim parafianom na czas Adwentowego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa, życzymy błogosławieństwa i pokoju, oraz gorąco zachęcamy i zapraszamy do uczestnictwa we wspólnych modlitwach i nabożeństwach, które pomogą nam lepiej przeżyć ten czas czuwania.