Okres Wielkiego Postu

W niedzielę (23 lutego) po Mszy świętej o godzinie 12:00 rozpocznie się w naszej parafii Nabożeństwo Czterdziestogodzinne w ramach tzw. Dni Eucharystycznych przed Środą Popielcową. W ciągu trzech dni (niedziela, poniedziałek i wtorek) odbywać się będzie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, od zakończenia Mszy porannej, do rozpoczęcia Mszy wieczornej. Zachęcamy, aby przynajmniej na chwilę wstąpić do kościoła, na osobistą, prywatną chwilę spotkania, modlitwy i wyciszenia. Adorując Najświętszy Sakrament przynajmniej przez pół godziny można zyskać odpust zupełny. Adoracja odbywać się będzie – tak jak w tygodniu – w bocznej kaplicy (wejście od strony zakrystii).

W Środę Popielcową (26 lutego) rozpoczyna się Wielki Post. Przez symboliczny gest posypania naszych głów popiołem w czasie liturgii tego dnia wkroczymy w ten święty i szczególny czas. Przyjmujemy go jako dar Boży, abyśmy na nowo odnaleźli drogi naszego życia wiodące na szlaki zgodne z wolą Stwórcy. Msze święte w Środę Popielcową o godzinie 7:00, 8:30, 16:30 oraz 18:00. Kolekta w tym dniu na pomoc dla misjonarzy inkardynowanych do diecezji gliwickiej. Również w tym dniu po Mszach św. przed kościołem uczniowie naszej szkoły będą prowadzić zbiórkę pieniędzy na rozbudowę gliwickiego hospicjum. Za wszelką pomoc serdeczne podziękowania.

Środa Popielcowa to dzień, w którym obowiązuje post ścisły, tzn. ilościowy (tylko jeden posiłek do syta) i jakościowy (wstrzymujemy się od potraw mięsnych). W tym dniu nie ma żadnej dyspensy. Idea postu zakłada też abstynencję od napojów alkoholowych. Obok posypania głowy popiołem, post i abstynencja od alkoholu to nasze zewnętrzne znaki rozpoczęcia czasu nawrócenia i pokuty.

Przypominamy również, że przykazanie kościelne zobowiązuje wiernych do powstrzymania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu.

Środą Popielcową rozpoczyna się również okres Komunii świętej wielkanocnej, który trwa do niedzieli Najświętszej Trójcy włącznie. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają również Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty i dobre przeżycie rekolekcji wielkopostnych oraz pojednanie z Bogiem i bliźnimi. W naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne będę miały miejsce od II Niedzieli Wielkiego Postu (8 marca), a głosić je będzie ks. dr Wojciech Maciążek, notariusz gliwickiej Kurii Diecezjalnej. Rekolekcje szkolne będą odbywać się w dniach 16 - 18 marca.

W okresie Wielkiego Postu Kościół szczególnie zachęca do modlitwy, pokuty i jałmużny. Pamiętajmy o naszym uczestnictwie w nabożeństwach wielkopostnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W naszej parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godzinie 17:15 (dla dzieci Droga Krzyżowa po Mszy szkolnej w czwartki o godzinie 17:00), a Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godzinie 17:00. Kazania pasyjne w tym roku głosić będzie ks. Marcin Wojtczak, obcenie będący wikariuszem parafii św. Józefa w Zabrzu. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny. W Polsce również za udział w Gorzkich Żalach można dostąpić odpustu zupełnego. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych. Niech pomogą nam one głębiej przeżywać ten święty czas.

W pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu będziemy przeżywali w Kościele w Polsce dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. W tym dniu (28 lutego) o godznie 17:30 w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach będzie miało miejsce nabożeństwo ekspiacyjne za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, do których doszło na terenie naszej diecezji. W naszej parafii intencję tą będziemy polecać Bogu w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w tym dniu o godzinie 17:15.

Plan Adoracji (23 - 25.02):

NIIEDZIELA
13:00 - 17:00 adoracja indywidualna
 
PONIEDZIAŁEK i WTOREK
9:00 - 13:00 „Róże Różańcowe” i Róże rodziców
13:00 - 17:45 adoracja indywidualna
17:45 zakończenie adoracji
wstecz