Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne

Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian do pełnego i częstego uczestnictwa w liturgicznych obchodach Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza jego ostatnich dni, czyli Świętego Triduum Paschalnego.

Szczególnie zapraszamy do uczestnictwa w głównych obchodach Wielkiego Tygodnia w naszej parafii:

  • w Niedzielę Palmową na Mszę świętą z procesją z palmami - o godz. 10.30
  • w Wielki Czwartek na Mszę Wieczerzy Pańskiej w int. kapłanów - o godz. 18.00
  • w Wielki Piątek na Liturgię ku Czci Męki Pańskiej - o godz. 18.00
  • w Wielką Sobotę na Wigilię Paschalną w Wielką Noc w int. Parafian i Procesję Rezurekcyjną - o godz. 22.00
  • w Niedzielę Wielkanocną Zmartwychwstania Pańskiego na Uroczyste Nieszpory Wielkanocne - o godz. 15.00, kończące Triduum Paschalne

Serdecznie zachęcamy do jak najwcześniejszego pojednania z Bogiem przed Triduum Paschalnym. W Wielkim Tygodniu z sakramentu Pokuty i Pojednania można skorzystać wg planu:

Niedziela Palmowa 17.00 - 19.00
Wielki Poniedziałek 6.45 - 7.45 oraz 17.30 - 19.00
Wielki Wtorek 6.45 - 7.45 oraz 17.30 - 19.00
Wielka Środa 6.45 - 7.45 oraz 17.30 - 19.00
Wielki Czwartek 15.00 - 16.00
Wielki Piątek 9.00 - 10.00 oraz po obrzędach do 21.00
Wielka Sobota 9.00 - 10.00

Podobnie jak w latach ubiegłych, w Wielkim Tygodniu organizowana jest „Noc konfesjonałów”. W Wielki Wtorek (16 kwietnia) w godzinach od 20:00 do 23:00 będzie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty w kościołach NMP Matki Kościoła (Sikornik), Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Chrystusa Króla.

Triduum Paschalne, w trakcie którego uobecnia się (tzn. dzieje się realnie, naprawdę) Zbawcza Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, to bez wątpienia najważniejsze dni w ciągu całego roku liturgicznego. Owszem, każda Eucharystia, również ta w zwykły dzień powszedni, stanowi prawdziwą Ofiarę, na którą Chrystus prawie 2000 lat temu wydał swoje życie dla naszego zbawienia. Jednakże bogactwo tekstów liturgicznych, modlitw, śpiewów, symboli i gestów, jakie Kościół Święty na ten czas Triduum ustanowił, pozwala naszej bądź co bądź zmysłowej ludzkiej naturze, lepiej i głębiej przeżyć te najważniejsze wydarzenia zbawcze.

Chciejmy znaleźć czas, na pełne uczestnictwo w liturgii tych dni – całe bowiem Triduum Pachalne, od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, aż po Nieszpory Wielkanocne w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, stanowią jedną, ciągłą modlitwę, „w której się łączy niebo z ziemią, sprawy boskie ze sprawami ludzkimi” (z Orędzia Wielkanocnego – Exsultet). Poniżej został podany plan adoracji w Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz w wielkim streszczeniu opisane obchody Triduum Paschalnego w naszej parafii. (kliknij "więcej")

PLAN ADORACJI W WIELKI PIĄTEK I WIELKĄ SOBOTĘ
9.00 - 13.00 „Róże Różańcowe”:
I od 9.00, II od 9.45, III od 10.30, IV od 11.15, V od 12.00
13.00 - 14.00 Dzieci i Młodzież
14.00 - 15.00 ulice: Złota, Srebrna, Bursztynowa, Platynowa, Chemiczna, Diamentowa, Szmaragdowa, Perłowa, Granitowa, Rubinowa, Kozielska, Źródlana, Wesoła
15.00 - 16.00 ulice: Ezopa, Dekabrystów, Brzechwy, Caro, Koralowa, Turkusowa, SDKPiL, Kasprzaka, Cytadeli Warszawskiej, Andersena, Bajkowa, Braci Grimm, Willowa, Widokowa
16.00 - 17.00 ulice: Szafirowa, Wiejska, Sadowa, Zielona, Łabędzka; grupa modlitewna „Margaretki” i Róże Rodziców

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę o godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00.

 

WIELKI CZWARTEKMsza Wieczerzy Pańskiej (godzina 18.00)

wielkiczwartekRozpoczyna ona okres Triduum Paschalnego i jest najważniejszą Eucharystią w ciągu całego roku liturgicznego. W czasie liturgii przeżywamy tę samą Wieczerzę jaką Chrystus spożył ze swoimi uczniami w Wieczerniku. Potwierdzają to między innymi słowa z I Modlitwy Eucharystycznej: „On to w dzień przed męką za zbawienie nasze i całego świata, to jest dzisiaj […]”.

W końcowej części liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, czyli tzw. ciemnicy, symbolizującej pojmanie i uwięzienie Chrystusa przez straż świątynną i sługi arcykapłana. Po zakończeniu liturgii następuje obnażenie ołtarza, które jest znakiem obnażenia Chrystusa, a także zapowiedzią dla wiernych, że w najbliższych godzinach nie będą sprawowane Msze święte. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy ciemnicy w ten dzień trwa do godziny 22.00.

 

WIELKI PIĄTEK

Jest to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Kościół tego dnia zachęca do uczestnictwa w porannych nabożeństwach Ciemnej Jutrzni (o godzinie 8.00) oraz Drogi Krzyżowej (o godzinie 9.00). O godzinie 15.00 - godzinie śmieci Chrystusa, będącej godziną Miłosierdzia, odprawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Przez cały dzień, od godziny 8.00 do 17.00 można indywidualnie adorować Najświętszy Sakrament.

Liturgia Męki Pańskiej (godzina 18.00)

Jak to było wspomniane, w ten dzień nie celebruje się Mszy świętej, ale jego centrum stanowi Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej, ze swoimi trzema wielkimi częściami: Liturgią Słowa, Adoracją Krzyża oraz Komunią Świętą. Na zakończenie kapłan przy wtórze śpiewu „Odszedł Pasterz od nas” przenosi Najświętszy Sakrament do Bożego Grobu, gdzie do godziny 22.00 trwa Adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

WIELKA SOBOTA

zmartwychwstaniePodobnie jak w Wielki Piątek, rozpoczyna się ona Liturgią Godzin (Jutrznia połączona z Godziną Czytań) o godzinie 8.00. Od godziny 8.00 do 17.00 trwa Adoracja przy Bożym Grobie, w trakcie której można rozważać tajemnicę zbawczej śmierci Chrystusa. W ciągu dnia co godzinę, od 12.00 do 15.00 odbywa się święcenie pokarmów na Wielkanocny stół.

Wigilia Paschalna – Wielkanoc (noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania; godzina 22.00)

Apogeum całego Triduum, moment, w którym smutek i łzy z powodu męki i śmierci Chrystusa ustępują szczerej chrześcijańskiej radości, gdyż śmierć zostaje pokonana przez naszego Zbawiciela, a my dostępujemy Odkupienia! Cała Liturgia Wigilii Paschalnej, pełna rozbudowanych i wykorzystywanych tylko tego dnia treści liturgicznych, przez samą swą formę świadczy, że jest to wyjątkowa noc, Wielka Noc. Na zakończenie, w Procesji Rezurekcyjnej zostanie ogłoszona całemu światu, ta radosna nowina o Zmartwychwstaniu, napawająca nas i całą ludzkość nadzieją życia wiecznego i obcowania z Bogiem twarzą w twarz.

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA ZMARTYCHWSTANIA PAŃSKIEGOUroczyste Nieszpory (godzina 15.00)

Triduum Paschalne kończy się Uroczystymi Nieszporami Wielkanocnymi. Trwamy już wówczas w wielkanocnej radości, gdyż jak śpiewamy w hymnie tych nieszporów: „Już Chrystus grób swój porzucił, zwycięski wraca z Otchłani, a gdy uwięził szatana, otworzył niebo dla wszystkich”. Swoją radością, wyrażoną słowami całej tej części Liturgii Godzin, chcemy wspólnie z całym Kościołem Powszechnym wychwalać naszego Odkupiciela.

wstecz