Koncert charytatywny dzieci z przedszkola Gniazdo

W środę 14. grudnia w naszym kościele dzieci z naszego przedszkola "Gniazdo" razem z nauczycielami zaprosiły wszystkich na koncert charytatywny, który duchowo wpisał się w nasze przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Najmłodsi zaśpiewali dla swojego kolegi Łukasza, który ma 9. lat i potrzebuje naszego wsparcia. Wielu Parafian i Gości odpowiedziało na zaproszenie i licznie zgromadzili się w naszej świątyni.

Parafialna Szlachetna Paczka

W sobotę 10. grudnia nasza Parafia przekazała potrzebującej rodzinie „Szlachetną Paczkę”. Wszystkim tak pięknie zaangażowanym, szczególnie młodzieży, dziękujemy za pomoc i wsparcie. Wspólnie pomogliśmy bliźnim, a taka postawa jest najpiękniejszą, szczególnie w czasie zbliżających się świąt. Serdeczne Bóg zapłać! Wspólnie przekazaliśmy 20 paczek, a w nich: żywność, artykuły chemiczne, rzeczy codziennego domowego użytku i upominki. Ponadto lodówkę, piekarnik, łóżko i biurko... "w każdym z nas tkwi moc czynienia DOBRA!"

Św. Mikołaj na roratach

Tradycyjnie już 6. grudnia gościliśmy w czasie naszej roratniej Mszy świętej szczególnego gościa - św. biskupa Mikołaja. Nasz gość przybył z workiem pełnym słodkości, którzymi chętnie obdarował wszystkie zgromadzone na Mszy roratniej dzieci... i nie tylko ;)

więcej

Święto patronalne Dzieci Maryi

Tradycyjnie 8. grudnia w naszej parafii swoje patronalne święto obchodziły Dzieci Maryi. W trakcie Eucharystii o godz. 18.00 do grona Marianek przyjętych zostało 7. dziewczyn a pozostałe odnowiły swoje przyrzeczenia. W czasie tej Mszy św. swoje dziękczynienie składał również parafialny apostolat "Margaretka", który od 15 lat wspiera swoją modlitwą już kilkunastu kapłanów.

Odwiedziny w domu dziecka

5. grudnia w wigilię wspomnienia Przyjaciela dzieci i ubogich, św. Mikołaj wraz z anielską świtą na zaproszenie tamtejszych sióstr odwiedzili zaprzyjaźniony gliwicki dom dziecka. Nie zabrakło wierszyków i piosenek dla św. Mikołaja, ale również niezapomnianej szczerej radości ze strony dzieci.Dla ks. Wikarego i marianek było to niezapomniane popołudnie.

Młodzi o historii w Starych Gliwicach

W listopadzie Parafia zorganizowała wśród uczniów naszej szkoły konkurs pt. "Młodzi o historii w Starych Gliwicach". Prowokacją były tegoroczne jubileusze parafii i kościoła. Wykonane prace plastyczne dotyczyły nowego kościoła parafialnego, natomiast napisany wiersz – naszego patrona, św. Gerarda.

więcej

Posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej

W środę 30. listopada odbyło się posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Z racji kończącego się roku 2016 omówiono kwestie gospodarcze, podsumowano wydarzenia duszpasterskie oraz wytyczono cele na przyszły rok. Spotkanie Rady było jednocześnie pierwszym spotkaniem Parafialnego Zespołu Synodalnego, który powstał z racji zbliżającego się otwarcia I Synodu Diecezji Gliwickiej w marcu 2017 r. Na zakończenie spotkania nie zabrakło wspólnych życzeń z okazji Adwentu i zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Skład powołanego Parafialnego Zespołu Synodalnego:

1. Ks. Waldemar Ciurej, przewodniczący

2. Ks. Adrian Pietrzyk, sekretarz

3. Jerzy Sifczyk

4. Werner Sopalla

5. Jarosław Łakota

6. Norbert Münzer

7. Jan Skrabut

8. Marek Kwiotek

9. Joachim Mrzyk

10. Elżbieta Brefka

11. Katarzyna Włodarczyk

12. Ryszard Zdybel

13. Mariusz Bijok

14. Anna Sopalla

15. Anna Bosowska

Zakończenie Roku Jubileuszowego i święto patronalne LSO

Duchowym przygotowaniem do tego szczególnego wydarzenia była nowenna, którą w naszej wspólnocie odmawialiśmy po każdej Eucharystii od czwartku 10. listopada.

W niedzielę 20. listopada w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata o godz. 16.30 zostało odprawione Uroczyste Nabożeństwo na zakończenie Roku Jubileuszowego. Najpierw została wygłoszona ostatnia katecheza z cyklu nt. spowiedzi św. zakończona odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie zostali przyjęci ministranci i ustanowieni lektorzy z racji święta patronalnego Liturgicznej Służby Ołtarza. Przed wystwionym Najświętszym Sakramentem modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz odczytano Jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Jest to ważny moment dla Kościoła w Polsce, jak i naszej wspólnoty parafialnej, stąd w naszym kościele zgromadziło się wielu Parafian - dzieci, młodzież i dorośli, małżeństwa i rodziny, osoby samotne, aby wspólnie dziękować za czas Jubileuszu, ale i wspólnie na nowo przyjąć Jezusa do naszego chrześcijańskiego życia. Nabożeństwo uświetniły śpiewy chóru parafialnego. Po nabożeństwie odbyła się okolicznościowa agapa dla ministrantów i lektorów.

W trakcie Roku Jubileuszowego zostały wygłoszone również katechezy o przypowieściach o miłosierdziu, odprawiano comiesięczne niedzielne nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego oraz zorganizowano dziękczynną pielgrzymkę do Gniezna i na Pola Lednickie.

więcej

Apel papieski

W piątek 18. listopada w naszym kościele zgromadzili się uczniowie miejscowej szkoły ZSO nr 13, aby w apelu uczcić św. Jana Pawła II - papieża miłosierdzia. Okazją do tego był kończący się w Kościele Rzymskokatolickim Jubileusz Miłosierdzia. 

więcej