Uroczystość Odpustowa ku czci św. Gerarda Majelli

Odpust Parafialny ku czci św. Gerarda rozpoczął się w sobotę 13. października Mszą św. wigilijną oraz nabożeństwem fatimskim. W niedzielę 14. października Uroczystej Sumie Odpustowej przewodniczył ks. Prałat Piotr Kansy a kazanie wygłosił ks. Adrian Pietrzyk. W homilii zwrócił uwagę na "chrześcijański fundament jakim są krzyż i wiara; mówił o potrzebie bliskości krzyża, aby rozumieć sens cierpienia oraz wygaszać samotność i obojętność wśród ludzkich relacji. Zwrócił uwagę, że naszą miarą jest zawsze drugi człowiek, bliźni a my sami mamy zawalczyć o to, by być bliźnim na miarę Gerarda, gdyż jak zaznaczył – droga wspólnoto spod znaku św. Gerarda, masz szczególnego orędownika w niebie". Liturgię uświetnił śpiew chóru parafialnego. Tegoroczny odpust zakończyliśmy nieszporami ku czci św. Gerarda. We wtorek 16. października we wspomnienie św. Gerarda Majelli na zakończenie Eucharystii i nabożeństwa wierni oddali cześć swemu Patronowi przez ucałowanie Jego relikwii. W ostatnim czasie Msza św. ku czci św. Gerarda każdego 16. dnia miesiąca prócz tradycyjnej modlitwy w intencji małżonków proszących o dar potomstwa i matek w stanie błogosławionym, poszerzyła swą intencję za rodziców o siłę w wychowaniu dzieci. Natomiast zawsze na zakończenie matkom w stanie błogosławionym jest udzielane specjalne błogosławieństwo.

Kliknij więcej, aby przeczytać kazanie odpustowe.

więcej

Nabożeństwo fatimskie z odnowieniem Aktu Zawierzenia

W sobotę 13. października w wigilię uroczystości odpustowej odbył się kolejny Wieczór Fatimski, ostatni z procesją różańcową, której towarzyszy Matka Boża w fatimskiej figurze. Tym razem kazanie wygłosił ks. Sebastian Gambuś, wikary z Gliwic Sikornika. Obecni byli nasi Duszpasterze oraz ks. Adrian Pietrzyk, kaznodzieja odpustowy. W trakcie nabożeństwa odnowiono Akt Zawierzenia Matce Najświętszej Parafii św. Gerarda, który miał miejsce 13. października 2013 r. Modlitwom towarzyszył śpiew solowy Dominiki Kwiotek oraz chóru parafialnego.

Rocznica konsekracji nowego kościoła parafialnego

W niedzielę 16. września świętowaliśmy 7. rocznicę konsekracji nowej świątyni parafialnej pw. św. Gerarda Majelli (11.09.2011 r.). Uroczystej Eucharystii o godz. 10:30 przewodniczył ks. Proboszcz Waldemar Ciurej, budowniczy kościoła. Parafialne dziękczynienie zakończono nieszporami ku czci św. Gerarda.

Powitanie nowego ks. Wikariusza

W niedzielę 2. września podczas Mszy św. witaliśmy oficjalnie nowego duszpasterza, ks. Artura Barnasia. Nowy ks. Wikary pochodzi z Bytomia Miechowic a jego poprzednią wspólnotą była Parafia Wniebowzięcia NMP w Bytomiu. Kilka lat wcześniej ks. Artur odbywał w naszej Parafii praktykę diakońską.

Świętowanie ks. Wikarego oraz pożegnanie

W niedzielę 26. sierpnia w uroczystość NMP Częstochowskiej ks. Wikary Adrian Pietrzyk świętował swoje 30. urodziny oraz 5. rocznicę święceń kapłańskich przewodnicząc uroczystej Eucharystii o godz. 9:00 w obecności ks. Proboszcza Waldemara Ciureja oraz ks. dra Rafała Jakubiny mianowanego w ostatnim czasie sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Iranie. W gronie Parafian oraz rodziny ks. Adrian dziękował również za 5 lat posługi duszpasterskiej w naszej wspólnocie, gdyż ta dziękczynna Eucharystia była również pożegnaniem. Następnego dnia objął obowiązki w nowej Parafii – NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach Sośnicy.

Na Lubelszczyznę i Roztocze

W dn. 21 – 25. sierpnia grupa Parafian wraz z ks. Proboszczem wybrała się na pielgrzymkę w tereny Lubelszczyzny i Roztocza. Na ich szlaku podziwiania piękna naszego kraju pojawiły się takie miejsca jak Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość, Sandomierz i wiele innych malowniczych miejscowości tamtych terenów. Wszyscy byli pod wrażeniem dziedzictwa, które wspólnie posiadamy jako naród.

Piesze pielgrzymki

Reprezentanci naszej Parafii uczestniczyli w diecezjalnych pieszych pielgrzymkach. W dn. 16-18 sierpnia ok. 40 osób wraz z ks. Wikarym pielgrzymowało w Grupie Brązowej na Jasną Górę. Dla ks. Adriana była to pożegnalna pielgrzymka w Grupie Brązowej, której przewodził przez ostatnie 5 lat, ponieważ został wikarym w Gliwicach Sośnicy. Następnie na Górę św. Anny (17-20 sierpnia), gdzie pieszo pielgrzymowało kilkanaście osób a pozostali dojechali autokarem, aby tradycyjnie wspólnie uczestniczyć w obchodach kalwaryjskich ku czci Wniebowzięcia NMP.

Wakacje nad morzem

W dn. 21 – 30. lipca dzieci i młodzież wraz z ks. Wikarym po raz kolejny spędzili wakacje nad morzem w Jarosławcu. Wiele czasu przebywali na plaży z racji bardzo sprzyjającej pogody, bo upału w tym czasie nie brakowało. Odwiedzili Kołobrzeg a tam zwiedzili latarnię morską i popłynęli statkiem. Wiele radosnych chwil ze wspólnych gier i zabaw na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Pielgrzymka "Perły północy"

W dn. 9 - 16. lipca odbyła się zagraniczna pielgrzymka. Parafianie na czele z ks. Proboszczem podróżowali do Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy. Na zakończenie zwiedzali Warszawę.

Św. Stanisław Kostka wzorem i autorytetem dla Polaków - projekt edukacyjny

Grupa chłopców z kl. II a Gimnazjum wraz z ks. Wikarym przygotowali projekt edukacyjny a jego temat sprowokował przeżywany Rok św. Stanisława Kostki. Przygotowana prezentacja wskazywała postawy Patrona Polski szczególnie ważne dla młodego pokolenia: "aby podobać się Bogu i ludziom", "żyć pobożnością, która wymaga męstwa", "sumiennie wykonywać obowiązki", "mieć odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy", "wiedzieć, że charakter to rzetelna praca nad sobą". Owocem pracy było stworzenie mapy wszystkich Parafii i kościołów w Polsce pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na czele z sanktuarium w Rostkowie - miejscem urodzenia Świętego.