Św. Stanisław Kostka wzorem i autorytetem dla Polaków - projekt edukacyjny

Grupa chłopców z kl. II a Gimnazjum wraz z ks. Wikarym przygotowali projekt edukacyjny a jego temat sprowokował przeżywany Rok św. Stanisława Kostki. Przygotowana prezentacja wskazywała postawy Patrona Polski szczególnie ważne dla młodego pokolenia: "aby podobać się Bogu i ludziom", "żyć pobożnością, która wymaga męstwa", "sumiennie wykonywać obowiązki", "mieć odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy", "wiedzieć, że charakter to rzetelna praca nad sobą". Owocem pracy było stworzenie mapy wszystkich Parafii i kościołów w Polsce pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na czele z sanktuarium w Rostkowie - miejscem urodzenia Świętego.

Pamięci deportowanych mieszkańców Starych Gliwic

W środę 6. czerwca odbyła się uroczystość upamiętniająca deportowanych mieszkańców Starych Gliwic w 1945 r. przez Armię Czerwoną na terytorium dawnego Związku Radzieckiego do niewolniczej pracy. 

Rozpoczęto Eucharystią, której przewodniczył ks. Wikary a którą sprawowano za deportowanych oraz w intecji ich rodzin. Z okolicznościowej homilii: "(...) Dziś, kiedy możemy otwarcie mówić o ofiarach stalinowskiego terroru, mamy obowiązek dochodzić pełnej prawdy o tamtych wydarzeniach, pielęgnować pamięć o tych, którzy walczyli z sowieckim agresorem oraz ginęli z jego rąk. Musimy zrobić wszystko, by ich ofiara nie tylko nie uległa zapomnieniu, ale mogła promieniować blaskiem chwały na następne pokolenia. I myślę, że odrobiliśmy dobrze to zadanie skoro dzisiaj się spotykamy. (...) Oni wraz z Chrystusem nieśli krzyż, którego ciężar stanowiła ludzka nienawiść i nikczemność. Zanosimy przed Jego ołtarze usilne błagania, by już nigdy człowiek człowiekowi nie zgotował tak okrutnego losu. (...) Przede wszystkim musimy stanąć w prawdzie i na nowo odkryć sens i wartość ludzkiego życia".

Po Mszy św. odbyła się akademia w atrium szkoły z rekonstrukcją tamtejszych wydarzeń a następnie na "skwerze pamięci" odsłonięto pamiątkowy pomnik pamięci deportowanych. Wśród gości byli obecni potomkowie deportowanych - ich dzieci lub krewni. 

Więcej informacji nt. wydarzenia: https://sp27.gliwice.pl/odsloniecie-pomnika-upamietniajacego-deportowanych-mieszkancow-starych-gliwic/

Spotkanie młodzieży na Polach Lednickich

W sobotę 2. czerwca grupa naszej młodzieży wraz z ks. Wikarym oraz młodzież m.in. z Łabęd, Sośnicowic, Świerklańca, Tarnowskich Gór i Lublińca ze swoimi duszpasterzami wzięli udział w ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 na Polach Lednickich pod hasłem: "Jestem". W tym roku było ono połączone z dziękczynieniem za 100 lat niepodległości Polski. Z tej okazjii na spotkaniu był obecny m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski Abp Wojciech Polak a homilię wygłosił Abp Grzegorz Ryś.

Pielgrzymka Dzieci Maryi

W sobotę 26. maja reprezentacja grupy marianek naszej Parafii wraz z ks. Wikarym wzięła udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Dzieci Maryi do sanktuarium Matki Bożej w Rudach. Spotkaniu przewodniczył JE ks. Biskup Senior Jan Wieczorek.

Makulatura na studnię w Czadzie

W kolejnej akcji „Makulatura na misje” wspólnymi siłami zebraliśmy ponad 2 tony makulatury. Partycypujemy poprzez nasze zaangażowanie w budowie studni w afrykańskim Czadzie. Dla nich woda jest największym dobrem materialnym a my chcemy im pomóc.

I Komunia Święta

W czwartek 3. maja w Uroczystość NMP Królowej Polski dzieci kl. III Szkoły Podstawowej przystąpiły do I Komunii Świętej. Podczas Mszy św. o godz. 10:30 i 12:30 po raz pierwszy Jezusa w Eucharystii przyjęło 80 dzieci. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały okolicznościowe chlebki, aby podzielić się z bliskimi podczas świątecznego obiadu oraz różę dla rodziców. Pogoda i spokojna atmosfera sprawiły, że byliśmy świadkami pięknej uroczystości.

Majówka w parafialnych grupach

W poniedziałek 1. maja grupa ministrantów i marianek wraz z ks. Wikarym rozpoczęli świętowanie "majówki" wybierając się na tradycyjną wycieczkę rowerową do kaplicy św. Marii Magdaleny na leśnej drodze do Rud. Czas "majówki" spędzili również na wspólnym maratonie filmowym.

więcej

Zawierzenie św. Józefowi

W dniu 1. maja w Jubileuszowym Roku św. Józefa, po przebytej wcześniej parafialnej pielgrzymce do Kalisza, gdzie znajduje się cudowny wizerunek św. Józefa, w naszej świątyni na zakończenie Mszy św. został dokonany Akt zawierzenia Parafii św. Gerarda w Starych Gliwicach św. Józefowi. Tekst zawierzenia zostanie zachowany w parafialnej kronice.

Modlitwa o urodzaje

Nasza wspólnota skorzystała z tradycji święta św. Marka Ewangelisty i przed krzyżem misyjnym przy kościele odprawiła nabożeństwo błagalne o urodzaje oraz błogosłwieństwo Boże w pracy.

Apel Jasnogórski

Grupa Parafian wraz z ks. Wikariuszem uczestniczyła w nabożeństwie apelu na Jasnej Górze we wtorek 24. kwietnia polecając naszą wspólnotę parafialną - dzieci i młodzież, szczególnie maturzystów, małżeństwa i rodziny oraz osoby same. W czasie apelu modlono się za wstawiennictwem Matki Dobrego Pasterza oraz Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w intencji powołań i służby w Kościele z racji tygodnia powszechnej modlitwy.